גרה בחולון? מפרגנת לך משלוח חינם בחולון בלבד בהזמנות מעל 100 ש"ח - בהזמנה יש לבחור איסוף עצמית

חמש שיטות להכנת סבון שלא מייבש את העור

פורסם ע"י Sharona Rapaport בתאריך

איך סבון טבעי מנקה את הלכלוך מהעור?
איך אפשר להמנע מתחושת יובש כשמכינים סבונים בעצמכם?

אני שומעת הרבה אנשים שמאוד רוצים להשתמש בסבונים בריאים ומבינים את החשיבות של שימוש בחומרים טבעיים על העור, אבל מרגישים שהסבון הטבעי בהם הם משתמשים גורם להם לתחושת יובש

 אתחיל מההסבר איך סבון מנקה את העור

הסבון מורכב ממולקולות סבון ארוכות ודקות שבנויות משתי קצוות שונים, קצה אחד אוהב מים – הקצה ההידרופילי והקצה השני פוחד ממים – הקצה ההידרופיבי.

הקצה ההידרופיבי של מולקולת הסבון, זה שפוחד ממים, נצמד לשמן וללכלוך ומקיף אותם בהמון מולקולות סבון.
הקצה השני של מולקולת הסבון, זה שאוהב מים מחכה להצמד למים, ברגע שזרם המים מגיע מולקולות הסבון של הצד שאוהב מים נצמדות אליו והלכלוך נשטף מהעור.

כך נראת מולקולה של סבון שמקיפה שומן ולכלוך

במחשבון הסבון איתו מחשבים מתכונים של סבונים, קיים טווח ערכים מומלצים לרמת הניקיון שהוא 12-22.
ניתן להבין כבר שמעצם המבנה של מולקולות הסבון, שגם אם רמת הניקיון היא 0 הסבון ינקה את הלכלוך מהעור, כי כל סבון מעצם היותו סבון מנקה לכלוך מהעור.
לדוגמה אם נכין סבון רק משמן זית, נקבל סבון שרמת הניקיון שלו לפי המחשבון הוא 0, עדיין הסבון מעצם היותו סבון ינקה את הלכלוך מהעור.

ההסבר לניקיון לפי המחשבון הוא שככל שרמת הניקיון גבוהה יותר כך ההצמדות של מולקלות הסבון חזקה יותר ושוטפת מהעור יותר שמן, לכלוך ומים, במקרה כזה הסבון ישטוף לא רק את הלכלוך והשומן שנמצאים מעל פני השטח, אלא גם את שכבת ההגנה השומנית של העור, במקרים רבים התחושה שנשארת לאחר שימוש בסבון עם מספר גבוה של ניקיון היא תחושת יובש לא נעימה.

תכונות שמן הקוקוס בסבון ודוגמה לערכים מומלצים במתכון של סבון

שמן קוקוס בסבון טבעי

השמן העיקרי בשימוש שלנו שתורם לרמת ניקיון גבוהה הוא שמן קוקוס, יש לו רמת ניקיון של 67!

חמש שיטות למניעת תחושת יובש בהכנת סבונים בעצמכם:

 1. שימוש מוגבל בשמן קוקוס, ככל שתמעטו בשימוש בשמן הזה רמת הניקיון תרד וכך לא תגרום לתחושת יובש בעור, אני ממליצה על אחוז מקסימלי להוספה לסבון של 20%.
 2. במידה ומכינים סבון לעור רגיש, לפנים או לתינוקות הייתי מוותרת לגמרי על שמן קוקוס או מגבילה את השימוש בו ל5%
 3. במידה ובחרתם כן להשתמש בשמן קוקוס אזנו את הסבון בהוספה של שמנים מזינים כמו שמן המפ, שמן שקדים, שמן אובליפיחה, שמן קיק, שמן חמניות ושמן זית.
 4. כשמשתמשים באחוז גבוה של שמן קוקוס ניתן להעלות את השמן החופשי בסבון ה super fat  לאחוז גבוה יותר  מ 5% שבדרך כלל מחשבים, כמובן תלוי באחוז שמן הקוקוס בסבון (שימו לב שהסבון לא יצא רך מדי) במידה ומכינים סבון רק משמן קוקוס ניתן לחשב גם 20-30 % שומן חופשי בסבון וכך למנוע את תחושת היובש בעור.
 5. החלפה של המים או חלק מהם בנוזלים מזינים כמו קרם קוקוס, חלב אורז, חלב שיבולת שועל או אלוורה יגרמו לתחושה נעימה יותר לעור ותאזן את תחושת היובש.

כמובן שיש צורך בתקופת הסתגלות במעבר לשימוש בסבונים מוצקים בנוסף תחושת היובש לאחר שימוש בסבון משתנה בהתאם להעדפה האישית ובהתאם לסוג העור, כל אחד יכול לחוות את אותו סבון בצורה שונה, יש כאלה שרגישים יותר לתחושת היובש ויש כאלו שאוהבים אותה.
היתרון כשמכינים סבון בעצמכם היא שאתם יכולים להחליט ולבחור את המרכיבים ואת המתכון של הסבון אותו תכינו.

באיזה מחנה אתם? אוהבים או לא אוהבים הרבה שמן קוקוס בסבון

אם גם אתם רוצים ללמוד להכין סבונים בעצמכם, ולחשב מתכונים מותאמים לעור שלכם בעצמכם, הצטרפו לסדנה להכנת סבון או לסדנה להכרות מחשבון הסבון הקרובה


שתף את הפוסט← הפוסט הקודם הפוסט הבא →


4 תגובות

 • תודה רבה שרונה

  שי לי בתאריך
 • מאמר מצויין. מעניין, נגיש ופרקטי. תודה!

  נורית שגב בתאריך
 • הי
  מאוד הייתי רוצה להצטרף לסדנא הכרות עםמחשבון הסבון, בעתיד הקרוב

  דולי קפלן בתאריך
 • מלא דברים שלא ידעתי. רפופורט רפופורט מהצלחההה

  נילקה בתאריך

השאר תגובה

שים לב, תגובות חייבות להיות מאושרות לפני שיפורסמו.